Mimo, że Polska jest krajem jednorodnym i zunifikowanym pod względem kulturowym, to jednak nawet w jej obrębie wyróżnić można kilka kuchni regionalnych, które to zachwycają swoją niezwykłością, jedynym w swoim rodzaju smakiem potraw oraz kreatywnym podejściem do stosowanych przypraw. W dniu dzisiejszym na tapetę wziąć pragniemy kuchnię śląską, jako że jest to swoisty misz-masz zwyczajów żywieniowych Polaków i Niemców, któremu nie można odmówić kunsztu oraz dbałości o wartość nie tylko smakową ale i estetyczną dań.

Zacznijmy od dania mięsnego, które niemalże każdemu mieszkańcowi naszego kraju – a niejednokrotnie i turyście przybywającego do Polski z wizytą – kojarzy się ze Śląskiem. Mowa tu oczywiście o roladzie. Powstaje ona poprzez owinięcie farszu, najczęściej grzybowego lub warzywnego, grubą warstwą mięsa, które to jest następnie zapiekane w piekarniku lub smażone na patelni. Mimo, że smakuje ona doskonale nawet spożywana bez jakichkolwiek dodatków, to o wiele więcej magii dodaje potrawie połączenie jej z kapustą kiszoną oraz ziemniaczkami ze smalczykiem. Możemy wtedy mówić o prawdziwym śląskim obiedzie, który doda nam energii na resztę dnia oraz sprawi, że na długi czas zapomnimy o głodzie.

Chorzowska restauracja „Sztygarka” serwuje właśnie potrawy typowo śląskie. Za istny nietakt uznaje się nieskosztowanie tak zwanego krupnioka, a więc niczego innego jak znanej i lubianej przez naszych rodaków kaszanki. Niezaznajomionych z tą delicją czytelników spieszymy poinformować, iż jest to wyrób wędliniarski powstający poprzez zmieszanie ze sobą kaszy, podrobów oraz krwi. Całość przed utratą intrygującego kształtu ochrania osłonka wykonana ze świńskiego jelita. Aby produkt był jeszcze smaczniejszy, niejednokrotnie dodaje się do niego cebulkę, grzyby, natomiast z przypraw – pieprz, majeranek oraz tymianek. Krupniok bardzo często gości na śląskim grillu, jednakże doszukać się go możemy także podczas zwyczajowego obiadowego poczęstunku, kiedy to podawany jest on z ziemniaczkami lub chlebem.

Oprócz mięs, lokalna kuchnia ma także do zaoferowania łechcące podniebienie zupy, spośród których prym jeżeli chodzi o popularność wiedzie tak zwany żur śląski. Od swojego typowego, dobrze znanego każdemu Polakowi odpowiednika różni się tym, że zakwas powstaje na bazie mąki razowej. Całość okraszana jest jajkiem, kiełbasą, boczkiem oraz warzywami. Niekiedy, zwłaszcza podczas wesel i spotkań rodzinnych, jest on podawany w specjalnie wydrążonej bułce stanowiącej jednocześnie talerz oraz swoiste drugie danie.

Bardzo ciekawym przysmakiem, który szturmem zawojował serca turystów jest ciapkapusta. Mimo swojej niezwykłej nazwy, przepis na nie jest niezwykle prosty – składa się na niego bowiem kapusta kiszona oraz puree ziemniaczane, które to dodatkowo doprawiane są ziołami dla smaku. Danie to podawane jest najczęściej jako uzupełnienie potraw mięsnych, choć w niejednej restauracji śląskiej będziemy w stanie zamówić je jako pełnoprawny, a do tego relatywnie niedrogi, posiłek. Zachęcamy do samodzielnego poznawania tajników kuchni śląskiej, jako że kryje ona w sobie jeszcze wiele intrygujących niespodzianek!