Wydawać by się mogło, że polska tradycja kulinarna wieprzowiną, wołowiną i dziczyzną stoi. Nie jest to jednakże do końca prawda. Okazuje się bowiem, że nasi rodacy już od początku siedemnastego wieku na swoim stole gościli pyszną, aromatyczną i wysoce ekskluzywną nawet jak na tamte czasy gęsinę.

Również teraz jest to rarytas mogący się mierzyć wyłącznie z mięsem przepiórczym, które jest równie kosztowne oraz trudne do nabycia w sklepie. Fakt ten sprawia, że wiele gospodyń domowych nie jest w stanie właściwe przyrządzić gęsiego mięsa, głównie dlatego, że nigdy wcześniej nie miały z nim doświadczenia. Niniejszy artykuł przygotowaliśmy właśnie dla pań w opałach, które dzięki jego lekturze będą mogły zaskoczyć gości wyszukanym daniem, które zostanie w pamięci na długo.

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami całej gęsi, nie natomiast niewielkich jej kawałków, zdecydować się możemy na potrawę faszerowaną. W takim wypadku niezbędne jest usunięcie wnętrzności z gęsi, a następnie wypełnienie jej wysokiej jakości mięsem, pasztetem lub mieszanką warzyw i ziół, które na pewno dodadzą całości wyjątkowego aromatu. Decydując się na przyrządzenie takiego smakołyku nie możemy zapominać o odpowiednim sosie (najlepiej grzybowym lub pieczeniowym), jako że mięso gęsi, zwłaszcza gdy jest pieczone odrobinę zbyt długo, jest raczej suche, przez co może się nie wpasować w gusta wszystkich biesiadników.

Gdy w naszej lodówce na specjalną okazję oczekują kawałki gęsi, ciekawą propozycją okazać się może gulasz. Aby go przygotować, potrzebować będziemy włoszczyzny, bazylii, majeranku, ziół prowansalskich, a także – jeżeli mamy ochotę na odrobinę szaleństwa – wysokiej jakości grzybów czy dużych kawałków ostrej papryki. W przypadku rzeczonego dania, całość dusić należy w naczyniu żaroodpornym, tak aby wszystkie składniki ogrzały się równomiernie oraz puściły soki, które następnie stanowić będą doskonały sos do ziemniaków lub ryżu. Co ciekawe, płyn taki charakteryzować się będzie nie tylko wyjątkowym smakiem, ale będzie także korzystny dla naszego zdrowia, jako że w gęsinie znajduje się aż do siedemdziesięciu procent kwasów tłuszczowych nienasyconych. Nie będziemy musiały obawiać się także o nadmiernie wzrastający po spożyciu posiłku cholesterol, jako że w nadmienionym mięsie jest go o wiele mniej niż chociażby w tak popularnej wieprzowinie lub wołowinie.

Jak doskonale wiemy – jeżeli rosół to kurczak. W taki sposób potrawę tę przyrządzały nasze babcie i mamy…dlaczegóżby jednak nie zerwać z tradycją i nie przygotować wywaru na bazie gęsiego? W połączeniu z makaronem, warzywami i szczyptą przypraw dla smaku, bulion taki na pewno zrobi furorę wśród domowników i gości, którzy to będą mogli z dumą stwierdzić, że to właśnie w naszym domu zjedli tak nietypowe danie, będące jednocześnie klejnotem w koronie polskiej kuchni. Nie bójmy się eksperymentować, przekraczać granic i łączyć ze sobą historię oraz nowoczesne metody przyrządzania potraw. Kiedy bowiem mamy okazję skosztować gęsiny, warto ją wykorzystać w stu procentach!

2 komentarze

 1. Hello, always i used to check web site posts here in the early hours in the daylight, since i enjoy to find out
  more and more.

 2. We offer you the opportunity to advertise your products and services.
  Hi! Look at nice offering for you. I can send your commercial offers or messages through feedback forms. The advantage of this method is that the messages sent through the feedback forms are included in the white list. This method increases the chance that your message will be read. The same way you received this message.

  Sending via Feedback Forms to any domain zones of the world. (more than 1000 domain zones.).
  The cost of sending 1 million messages for any domain zone of the world is $ 49 instead of $ 99.
  Domain zone .com – (12 million messages sent) – $399 instead of $699
  All domain zones in Europe- (8 million messages sent) – $ 299 instead of $599
  All sites in the world (25 million messages sent) – $499 instead of $999
  Domain zone .de – (2 million messages sent) – $99 instead of $199
  Domain zone .uk – (1.5 million messages sent) – $69 instead of $139
  Domain zone .nl – (700 000 sent messages) – $39 instead of $79

  In the process of sending messages, we do not violate the rules of GDRP.
  Discounts are valid until March 25.

  Contact us.
  Telegram – @FeedbackFormEU
  Skype – FeedbackForm2019
  Email – FeedbackForm2019@gmail.com

  All the best

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.