O kuchni polskiej można by napisać kilkusetstronicową epopeję, a i tak wszystkie zmiany zachodzące w niej na przestrzeni kolejnych wieków nie zostałyby ujęte. Rodzima tradycja kulinarna to bowiem nie tylko wynik położenia geograficznego dającego dostęp do określonych płodów ziemi i składników potraw, ale także nieprzerwane zmiany społeczno-polityczne oraz stale nasilające się lub słabnące wpływy z zewnątrz. Załóżmy jednak, że mamy dzisiejszego wieczora zaprosić do siebie i ugościć prawdziwie po polsku cudzoziemca niezaznajomionego z naszymi daniami…cóż należałoby mu podać?

Wielu czytelników zapewne zgodnym chórem krzyknie, że jeżeli polskie kulinaria to wyłącznie kotlet schabowy, tłuczone ziemniaczki z koperkiem oraz mizeria. Jest to sugestia jak najbardziej słuszna, gdyż takiej właśnie kombinacji nie może zabraknąć na stołach wielu rodaków, szczególnie w niedzielę. Najczęściej stanowi ona drugie danie, z kolei pierwszym jest prawdziwie rodzimy, aromatyczny i w mig zwalczający wszelkie choroby rosół. Mimo, że powstaje on na bazie wyłącznie kilku składników, to ze świecą można szukać w naszym narodzie osoby, której zupa ta by nie smakowała lub która pogardziłaby polskim bulionem, gdy za oknem zawierucha i wszechogarniający chłód.

To jednak nie wszystko! Polacy lubują się także w odpowiednikach amerykańskich steków, a więc kotletach mielonych, przyrządzanych z mięsa wołowego lub wieprzowego i niejednokrotnie dodatkowo obtaczanych w smakowitej panierce. Gdy jednak i to danie znudzi się domownikom, strażniczki domowego ogniska sięgają po klasyczny trik ze swojej tajemnej księgi czarów i zamiast kotletów mięso gotują w sosie pomidorowym lub śmietanowym, przygotowując tak dobrze wszystkim znane pulpety!

Jeżeli o mięsie mowa, nie można w żadnym wypadku zapomnieć o majstersztyku jakim jest polski gulasz, przygotowywany na bazie wysokiej jakości mięsa, warzyw oraz aromatycznych przypraw. Jest on spożywany wraz z ziemniakami, a niekiedy – z chlebem lub z ryżem.

W przypadku, gdy nasz gość zostanie z nami na święta, niezależnie czy wielkanocne, czy też bożonarodzeniowe, z pewnością przez gospodynię uraczony zostanie fenomenem rodzimej kuchni, a więc uwielbianą przez Polaków sałatką warzywną. Mimo, że przepis na nią pozostaje niezmienny od wielu lat, to w każdym domu smakuje ona inaczej, jednakże równie pysznie. Jest to spowodowane faktem, iż każda pani domu preferuje inne przyprawy, inne kompozycje ziół oraz inne proporcje dodawanych do sałatki składników.

Można jednakże śmiało powiedzieć, że dom nie byłby polskim domem, gdyby nie podawano w nim właśnie tego przysmaku! W tym miejscu stwierdzić należy, że mimo wymienienia wielu doskonałych przykładów kuchni polskiej, nie udało się nam nawet przygotować podwalin pod to, czego obcokrajowiec przebywający na terenie naszego kraju może się spodziewać – nawet sami Polacy przebywający w innych niż te typowe dla siebie rejonach stale zaskakiwani są coraz to nowymi przykładami rodzimej kreatywności kulinarnej! To właśnie ono świadczy o niezwykłości naszej kuchni i jej niezwykłej popularności tak w kraju jak i za granicą!